صفحه اصلی / آموزشی / با این مقاله بهترین گلس(محافظ صفحه نمایش) را بخرید.!!

با این مقاله بهترین گلس(محافظ صفحه نمایش) را بخرید.!!

چرا باید گلس (محافظ صفحه نمایش) بخریم؟

امروزه با توجه به بالا رفتن قیمت تعمیرات موبایل اولین اقدامی که باید پس از خرید گوشی مورد نظرتان انجام دهید اقدامات پیشگیرانه ای در جهت حفاظت از نمایشگر گوشی موبایلتان است چرا که برخورد گوشی موبایل با زمین امری اجتناب ناپذیر است ؛حالا تصورکنید اگر تلفن همراه ما محافظ صفحه نمایش و یا قاب نداشته باشد چه بلایی بر سر گوشی عزیزمان می آید و اگر هم به فکر تعمیر آن بیافتیم باید هزینه ای نزدیک به قیمت خود گوشی را متحمل شویم.پس عقلانی است که با هزینه ای بسیار کمتر از همان ابتدا صفحه نمایش موبایل خود را در مقابل این خطرات بیمه کنیم.اما چطور؟ با خرید محافظ صفحه نمایش(گلس)!
خرید محافظ صفحه نمایش که در اصطلاح به آن گلس هم گفته میشود با دردسر هایی همراه است مثلا برای اکثر ما پیش آمده که برای خرید گلس به فروشگاه های لوازم جانبی مراجعه کردیم و چون اطلاعات لازم را نداشتیم فروشنده با دادن اطلاعات جعلی و اغراق شده هزینه گزافی را در مقابل جنس نامرغوب به ما تحمیل کرده است. پس با اختصاص دادن چند دقیقه از وقت خود به این مقاله دیگر در دام این فروشگاه ها نیافتید و خودتان مناسب ترین گلس(محافظ صفحه نمایش) را انتخاب کنید.

۱) فرق محافظ صفحه نمایش شیشه ای و پلاستیکی چیست؟

در ابتدا بهتر است در مورد اصلی ترین دسته بندی محافظ ها یعنی دسته بندی بر اساس جنس صحبت کنیم زیرا این مورد نقشی اساسی در کارکرد محافظ ها دارد.محافظ ها از نظر جنس به دو دسته ی شیشه ای و پلاستیکی تقسیم میشوند و محافظ های پلاستیکی دارای دو نوع مختلف به نام های PET و TPU هستند که در ادامه به اختصار توضیحاتی در مورد آنها ارائه میکنیم.

محافظ صفحه از نوع PET :

این محافظ داری جنسی پلی استریست و ظاهری مات دارد که در برابر خط و خش مقاوم است. و به علت وجود پوشش مات تا حدی در انتقال رنگ و نور مبهم عمل میکند و شفافیت تصویر را تحت الشعاع قرار میدهد.

محافظ صفحه از نوع TPU :

این محصول از ترمو پلاستیک اتیلان ساخته شده است و مزیت آن نسبت به PET شفافیت بیشتر آن است و همچنین این نوع محافظ در برابر چربی و گرد غبار نیز نسبتا مقاوم است. با این حال معایبی همچون نامقاوم بودن در برابر ضربه و کاهش دادن شفافیت تصویر در این نوع هم موجود میباشد.
به طور کلی مزایا محافظ صفحه نمایش با جنس پلاستیک را میتوان قیمت پایین تر آن دانست و همچنین وجود خاصیت انعطاف پذیری در آنها باعث میشود که برای گوشی هایی با لبه ی خمیده مناسب تر باشند.اما اگر شما جزء کسانی هستید که گوشی موبایلتان در جیب شلوارتان یا کیفتان در معرض برخورد با کلید یا سایر اشیا نوک تیز قرار میدهید محافظ های پلاستیکی گزینه مناسبی برای شما نیستند.

tpu screen protectorمحافظ صفحه نمایش از نوع شیشه :

این محافظ از جنس شیشه ی حرارت دیده شده ساخته شده است که به همین علت به آن محافظ صفحه حرارتی نیز گفته میشود. این محافظ به دلیل داشتن ضخامت نسبت زیاد در برابر ضربه مقاوم است و به دلیل داشتن جنس صاف و شفاف کیفیت تصویر نمایشگر را حفظ می کند و در انتقال نور و تصویر افت کمتری نسبت به رقبای پلاستیکی خود دارد. معایب این محافظ صفحه نمایش را میتوان ضخامت زیاد آن دانست که بر روی ظاهر گوشی تاثیر گذار خواهد بود و با توجه به جنس شکننده آن نصب آن بر روی گوشی های با لبه خمیده کار سختی خواهد بود و حتی اگر به سختی نصب هم بشود نمیتواد کل دستگاه را پوشش دهد.

۲) محافظ های صفحه نمایش بر اساس پوشش صفحه :

 

 

دسته بندی دیگری که باید به آن بپردازیم دسته بندی برا اساس میزان پوشش صفحه توسط محافظ ها است . محافظ ها بر اساس پوشش صفحه نمایش دارای پوشش کامل (Full cover) و غیر کامل است که فول کاور داری انواع ۲D ,2.5D ,3D و حتی تا ۱۱D هستند.و البته باقی اعداد پس از ۳D شوخی بی رحمانه ی تجاری ای است که سازنده ها و فروشنده ها آنرا وارد بازار کردند .
محافظ های ۲D یا دو بعدی دارای سطحی صاف و فاقد لبه های خمیده هستند و تمام صفحه را حتی گوشه ها در بر میگیرد.
محافظ های ۲.۵D دارای سطحی صاف مانند نوع ۲D هستند و تنها تفاوت آنها لبه های خمیده در گوشه های گلس است که باعث میشود گوشه های تلفن همراه شما نه تنها محافظت نشود بلکه در برابر ضربات آسیب پذیر نیز باشد. نام محافظ ۲.۵D از لحاظ علمی دارای اعتبار نمیباشد و نام تجاری است که برای این مدل از محافظ صفحه استفاده می شود.
محافظ های ۳D بر خلاف ۲D دارای گوشه های بسیار خمیده ای است که این عامل باعث شده نتواند به درستی وظیفه ی حفاظت از صفحه نمایش شما را ایفا کند و همچنین دارای قیمت بیشتری نسبت به مدل های قبلی است.به همین علت خرید این نوع از محافظ صفحه نمایش را به شما پیشنهاد نمی کنیم.

۳)محافظ های صفحه نمایش بر اساس قابلیت:

امروزه محافظ های صفحه نمایش تنها بر سر وظیفه ی اصلی خود یعنی حفاظت در برابر ضربات و خط و خش ها رقابت نمیکند بلکه با اضافه شدن قابلیت های جدید رقابت تنگاتنگی بین این محافظ ها به وجود آمده است.اما کاربرد هر کدام از این قابلیت ها چیست؟

مقاومت در برابر اثر انگشت یا (fingerprint proof):

این قابلیت که با علامت اثر انگشت خط خورده روی بسته بندی گلس مشخص می شود.باعث میشود پس از استفاده از گوشی اثر انگشت شما روی محافظ نماند و با وجود این قابلیت دیگر نیاز پس از هربار استفاده صفحه نمایش را تمیز کنید.
anti figerprint

ضد بازتاب نور یا (anti glare):

این قابلیت برای کسانی که بیشتر روز را در فضای باز هستند و از گوشی خود استفاده میکنند مفید است زیرا در برابر بازتاب نور های شدید مثل آفتاب نیز مقاوم است و اجازه میدهد تا تصویر را به خوبی و با جزئیات حتی زیر نور آفتاب هم ببینید.این قابلیت با علامت بازتاب نور خورشید نشان داده میشود همچنین این علامت بیشتر روی محافظ های مات دیده میشود.

حریم شخصی یا privacy:

این قابلیت دقیقا مناسب کسانی است که در سطح شهر زیاد عبور و مرور دارند و در فضاهای عمومی یا وسایل نقلیه عمومی که مردم فاصله کمی با هم دارند این قابلیت برای نجات آنها به کار می آید زیرا در این قابلیت شما تنها در صورتی میتوانید صفحه نمایش را روشن ببینید که به صورت مستقیم به آن نگاه کنید.پس گلس پرایوسی اجازه مشاهده صفجه نمایش شما را به کسانی که از زاویه های دیگر به گوشی شما نگاه میکنند نمیدهد. و آنها صرفا صفحه ی تاریکی میبینند که این میزان از تاریکی بسته به نوع گلس شما فرق دارد.البته این قابلیت معایبی هم دارد که کم کردن نور صفحه حتی در مشاهده مستقیم صفحه نمایش یکی از مهم ترین آنهاست.

۴)محافظ های صفحه نمایش بر اساس شیوه نصب(+آموزش نصب):

remove screen protector

یکی از مهم ترین فاکتور هایی که هنگام خرید محافظ ها باید به آن توجه داشته باشیم روش نصب آنها است.اما قبل از آن که بخواهیم به توضیح هر شیوه بپردازیم بهتر است چند نکته کلی را مرور کنیم.اولین موضوعی که باید به آن توجه داشته باشیم این است که چسب بعضی از محافظ ها بعد از یکبار نصب کردن از بین میرود و اگر هنگام نصب دقت لازم را نداشته باشیم و بخواهیم محافظ را جدا کنیم و دوباره بچسبانیم این کار غیر ممکن است پس حتما قبل از نصب مکان دوربین دکمه هوم و… را مشخص کنید نکته دوم این است که محافظ های شیشه ای معمولا آسان تر از محافظ های پلاستیکی نصب میشوند و حباب های کمتر زیر آنها جمع میشود هرچند محافظ های شیشه هر چه در مرحله نصب آسان تر هستند هنگام تعویض سختی هایی را در پی دارند برخلاف محافظ های پلاستیکی.

نصب خشک:

برای محافظ هایی که به صورت خشک نصب میشوند در بسته بندی محصول مایع مخصوص وجود ندارد در ادامه آموزش نصب این نوع گلس ها را مبیبنیم.

dry screen protector

نصب با مایع:

  1.  با استفاده از اسپری حاوی محلول صفحه نمایش  را کامل مرطوب میکنیم. سپس با یک دستمال نرم صفحه نمایش را تمیز و خشک میکنیم.
  2.  هر دو طرف گلسرا با اسپری مرطوب میکنیم.
  3. ابتدا یک طرف از محافظ را به آرامی روی صفحه نمایش  قرار می دهیم. سعی میکنیم لبه‌های گلس را مماس با لبه گوشی قرار دهیم. سپس تمام گلس را به آهستگی روی صفحه نمایش قرار می دهیم. با استفاده از یک کارت گلس را در جای خود تنظیم می کنیم.
  4. از ابزار که داهل بسته بندی وحود دارد که مانند تیغ است و اسکویجی نام دارد استفاده کرده از وسط به طرفین میکشیم تا گلس در مکان خود تثبیت شود در این هنگام باید گلس را محکم نگه داریم تا تکان نخورد و در یک مکان ثابت بماند.
  5. سی دقیقه به گوشی خود و گلس مهلت میدهیم تا چسب زیر محافظ کاملا خشک شود.

نصب گلس uv با مایع:

این نوع گلس هم به همراه مایع مخصوص و یک دستگاه که اشعه uv نصب میشود که میتوانید در ادامه میتوانید آموزش نصب این گلس را هم ببینید.

درباره نویسنده :

4 دیدگاه برای با این مقاله بهترین گلس(محافظ صفحه نمایش) را بخرید.!! ثبت شده است

  1. گلس UV بعد اتصال مشکلی برای نمایشگر ایجاد نمیکند؟بعد از کنده شدن از صفحه نمایشگر به آن صدمه نمیزند؟

  2. همیشه گلس رو یه عامل مزاحم برای گوشی میدونستم. هم ضخامت گوشی رو الکی اضافه میکنه هم صفحه نمایش دیگه اون جلوه ای که ازش انتظار داریم رو نداره. البته با اطلاعاتی که شما دادین بهتره به فکر تجدید نظر کنم باشم و یه بارم که شده از یه گلس برای گوشیم استفاده کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *