چراغ مطالعه

خیلی سخت است زمانی که می خواهیم در شب به مطالعه بپردازیم و یا از کامپیوتر استفاده کنیم، اما نور اتاق مان کم باشد.اگر تجربه کرده باشید، می دانید که در این اوقات زودتر خواب مان می گیرد و هم بازدهی مطلوب را نداریم. زمانی هم که بخواهیم لامپی روشن کنیم معمولا با اعتراض بقیه افراد روبه رو می شویم. ولی اگر یک چراغ مطالعه مناسب داشته باشیم، مشکلات مان تا حد زیادی بر طرف می شود. دیگر نه دیگران اذیت می شوند و نه بازدهی ما خیلی پایین تر از حد انتظار می آید و همین طور در حین کار کردن هم، تمرکز مان بیشتر می شود.

با توجه به تنوع محصولاتی که در بازار موجود است، انتخاب بهترین ترین چراغ مطالعه، مستلزم شناخت ویژگی ها و مشخصات های آن می باشد.

برای خرید چراغ مطالعه به چه مواردی باید توجه داشت؟

پایه

اولین موردی که باید مد نظر داشته باشیم، نوع پایه چراغ مطالعه است که به دو دسته پایه ثابت و گیره ای تقسیم می شود. با توجه به دو شاخصه نیاز و سلیقه می توانیم پایه ای که بیشتر مناسب مان است را انتخاب کنیم.

بدون پایه (گیره ای): در این مدل ها معمولا به جای پایه، یک گیره قرار داده شده است که می توان گیره را به لبه میز کار متصل کرد. البته نوع دیگری وجود دارد که مخصوص لپ تاپ است و گیره آن به بالای صفحه نمایشگر متصل می شود. از مزیت های این چراغ می توان به حجم کم آن و اشغال کردن کمتر فضای میزمان اشاره کرد. همینطور با توجه به ابعاد و وزن مناسب آن، می توانیم براحتی از آن در هرجایی که بخواهیم استفاده کنیم.

دارای پایه : این چراغ ها دارای پایه ثابت می باشد که بر روی میز قرار می گیرد. بیشتر از این مدل ها کسانی استفاده می کنند که امکان وصل کردن چراغ گیره ای را ندارند و یا می خواهند علاوه بر میز کار در جاهای دیگری هم از چراغ مطالعه استفاده کنند. البته علاوه بر این ها همانطور که گفته شد انتخاب پایه سلیقه ای و کاملا به شخص خریدار بستگی دارد.

نوع گردنی

به قسمتی که پایه را به بالای چراغ وصل می کند، گردنی گفته می شود. بنابراین گردنی فقط در محصولاتی وجود دارد که دارای پایه هستند. چراغ های مطالعه پایه ثابت با توجه به حالت هایی که می توانند داشته باشند، چندین دسته تقسیم می شوند. اما سه دسته از آنها بیشترین محبوبیت و فروش را در بین کاربران دارند. عبارتند از:

گردنی ثابت: این گروه علاوه بر گردنی عموما دارای پایه های ثابتی هم هستند و بیشتر جنبه تزئینی دارند. معمولا به نسبت بقیه دسته ها بدنه ای سنگین تر و مقاوم تر دارند.

الا کلنگی: گردنی این دسته از دو قطعه تشکیل شده که به وسیله مهره  باهم اتصال پیدا کرده اند. در این مدل ها می توانیم ارتفاع تابش را تنظیم کنیم. معمولا جنس بدنه بکار رفته هم از پلاستیک می باشد.

انعطاف پذیر: این گروه بیشترین انعطاف را در بین گردنی های موجود در بازار دارند. می توانیم چراغ را در هر زاویه ای که مطلبون مان است، تنظیم کنیم. جنس استفاده شده در این مدل از چراغ های مطالعه ، بیشتر فنری می باشد.

امکان تعویض لامپ

در بازار برای چراغ مطالعه انواع لامپ های led،کم مصرف، حرارتی موجود است.برخی از چراغ های مطالعه دارای لامپ ثابت می باشند و امکان تعصویض لامپ وجود ندارد. اما در مقابل دسته ای دیگر قرار دارند که می توانیم هر لامپی مد نظرمان بود را در آنها استفاده کنیم.

قابلیت تنظیم نور

برخی از چراغ های مطالعه دارای قابلیت تنطیم نور در چند سطح مختلف از جمله زرد، سفید، آبی را دارند. به طوریکه می توانیم در مواقعی که می خواهیم مغزمان فعال تر باشد، رنگ لامپ ها را به سمت مایل به سفیدی تغییر دهیم. در طرف دیگر آن نور زرد که یک نور گرم می باشد، قرار دارد. وقتی از نور زرد استفاده می کنیم کم ترین فشار را به چشم منتقل می شود. اما در اینکه زودتر خسته شویم هم، نور زرد به نسبت سفید بیشتر تاثیر دارد.

امکانات جانبی

برخی از امکانات اضافی هستند که برای استفاده های بیشتر در چراغ های مطالعه قرار می دهند. از جمله بعضی از آنهایی که دارای پایه ثابت هستند، پایه آنها طوری طراحی شده است که جای قرار دادن لوازم تحریر هم دارد و یا در برخی مدل ها در بدنه شان دماسنج به کار رفته است. همینطور چراغ های مطالعه با امکانات جانبی دیگر نظیر دارای اسپیکردار هم موجود می باشد و این ویژگی برای کسانی که می خواهند این وسایل فضای کمتری از میز کارشان اشغال کند، مناسب می باشد.

جمع بندی

وقتی نور مناسب در اتاق ایجاد می کنیم، هنگام فعالیت های مان چندین مزیت بوجود می آورد، از جمله:

جلوگیری از آسیب های چشمی: هنگامی که در حال فعالیت کردن هستیم و نور اتاق کم تر از حد استاندارد است، می تواند به چشم ها آسیب برساند. اگر شرایط نور کم مداوم باشد، حتی می تواند سبب تنبلی چشم ها هم بشود.

بازدهی بیشتر: هنگامی که نور اتاق به میزان استاندارد موجود باشد، مغز بیشترین کارکرد و بازدهی را دارد. همینطور انرژی کمتری در حین فعالیت از ما گرفته می شود.

با توجه به ویژگی هایی که بیان شد، حالا نوبت آن رسیده، چراغ مطالعه مناسب تان را بر اساس ویژگی هایی که می خواهید داشته باشد، انتخاب کنید.

عنوان سئو: چراغ مطالعه (بهترین قیمت) – راهنمای خرید چراغ مطالعه | تکنوسان

متا: خرید آنلاین انواع چراغ مطالعه گیره ای، پایه بلند، دیواری، فانتزی، شارژی و… با (قیمت مناسب) از فروشگاه اینترنتی تکنوسان – ارسال ارزان به سراسر ایران

درباره نویسنده :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *