پیج رنک گوگل چیست؟

پیج رنک گوگل:

فرض کنید دو تا سایت هستند که درباره یه موضوع یکسان دو تا مطلب خوب منتشر کردند. هردو مطلب کیفیت یکسانی دارند. خوب کدوم تو نتایج بالاتر قرار می گیره؟

گوگل با یه منطقی میگه اگه یه سایت مطلبش انقدر خوب بوده که چند نفر بهش لینک دادند، یعنی برای بقیه مخاطبین هم بهتره. پس باید تو رتبه بالاتری قرار بگیره. به همین سادگی!

برای این کار، پیج رنک تعریف شد که یه عددی بین ۰ تا ۱۰ هست.

Page Rank یا به اختصار PR اولین الگوریتم رتبه بندی گوگل بود.

اما تازه کار شروع شده بود. امتیاز بر اساس تعداد لینک میتونست خیلی مخرب باشه. که البته بود!

 

Google VS Black Hat SEO

خیلی زود مزرعه های لینک (سایت های پر از لینک به دیگران) و خرید و فروش لینک راه افتاد. اما گوگل زرنگ تر از این حرف ها بود. شروع کرد به اعمال فاکتورهایی برای امتیاز دهی لینک ها.

مثلا اگه یه صفحه به چند تا لینک اشاره کنه امتیاز بین چند تا لینک پخش بشه. یا اعتبار سایت لینک دهنده در مقدار امتیاز تاثیرگذار باشه. (برای دیدن محاسبات ریاضی دقیقش میتونید به لینک منبع مقاله رجوع کنید)

 

هر چند که این بهبود کمک زیادی به جلوگیری از تقلب کرد اما بودند کسایی که باز هم راه دور زدن پیج رنک گوگل را یاد گرفتن. به مرور گوگل، فاکتورهای پیج رنک رو به صورت آشکار (مثل داستان لینک های نوفالو) و گاها مخفیانه بهبود داد و الگوریتم های دیگه ای رو هم برای رتبه بندی نتایجش اعمال کرد.

جنگ بین سئوکارهای کلاه سیاه و گوگل همیشه وجود داره. شاید تو یه مدت کوتاه این سئوکارها موفق باشند و نتایج خوبی رو به کارفرماشون ارائه بدنو پول خوبی بگیرند. اما در نهایت با بهبود مداوم الگوریتم های رتبه بندی گوگل، کسی که ضرر می کنه کارفرماهایی هستند که کارشون رو به دست این دسته از سئو کارها سپردن.

 

نتیجه گیری اخلاقی: شاید یه مدت بتونی سر گوگل رو کلاه بزاری اما بعد یه مدت کسی که ضرر میکنه، خودتی!

مرد(یا زن) باش و دست از تقلب بردار!!!

منبع مقاله

درباره نویسنده :

مدیر و بنیان گذار سایت گیم پخش. علاقه مند به اخبار فناوری. فعال در زمینه تولید محتوا و مباحث سئو

5 دیدگاه برای پیج رنک گوگل چیست؟ ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *