صفحه اصلی / دسته‌بندی نشده / دستگاه رطوبت ساز و بخور سرد

دستگاه رطوبت ساز و بخور سرد

امروزه پزشکان به اکثریت افراد توصیه می کنند که از دستگاه بخور سرد و رطوبت ساز در خانه ها، مکان هایی که کار می کنند و حتی در داخل خودرو شخصی استفاده کنند. زیرا مزایای این وسایل زیاد می باشد. برخی از مهم ترین علت های آن را برایتان ذکر می کنیم.

در زمانی زندگی می کنیم که ویروس کرونا به همه جهان سرایت کرده و امکان مبتلا شدن هر شخصی وجود دارد. برای کاهش این احتمال می توان کارهایی انجام داد.

اولین مورد که رعایت موارد بهداشتی و توصیه پزشکان می باشد. علاوه بر آن همانطور که می دانید یکی از  شایع ترین راه های ورود ویروس به شخص سالم از طریق گلو می باشد. فرد زمانی مبتلا می شود که فضای گلویش خشک باشد. زیرا کرونا در فضای خشک امکان چسبیدن به گلو و ورود به دستگاه تنفسی را دارد.

اگر شخص گلویش مرطوب باشد، این احتمال وجود دارد که ویروس از بدن او دفع شود، بدون اینکه مبتلا به کرونا شود. به همین علت است که پزشکان تاکید به نوشیدن آب فراوان دارند. اما مصرف آب زیادی هم می تواند به کلیه ها آسیب برساند.

علاوه بر آب خوردن راه های دیگری نیز برای مرطوب نگه داشتن گلو وجود دارد. از جمله می توانیم در فضاهایی که در حال نفس کشیدن هستیم از دستگاه بخور سرد و رطوبت ساز استفاده کنیم.

به غیر از کرونا، اکثریت مان با آلودگی و همینطور خشکی هوا مواجه هستیم. خشکی هوا می تواند عامل بروز حساسیت های ریوی، ایجاد سرفه و سوزش در گلو شود. آسیب نفس کشیدن در هوای آلوده که مشخص است. در مجموع، هوای خشک و آلوده باعث ایجاد بیماری هایی نظیر تنفسی و پوستی می شوند.

اگر در سن جوانی و یا میانسالی باشیم، شاید تنفس در این هوا اذیت مان نکند. اما افراد مسن، کودکان و نوزادان در هنگام نفس کشیدن ممکن است دچار اختلالات تنفسی شوند. راه حل رفع این مشکل هم تهیه دستگاه بخور می باشد.

دستگاه بخور چیست و چه فوایدی دارد؟

دستگاه بخور (humidifier) وسیله ای است که  آب و مایعات دیگر را به بخار تبدیل می کند. با این وسیله فضای محیط مرطوب می شود. این عمل محیط زندگی را برای نفس کشیدن مطلوب تر می کند. دستگاه بخور فواید زیادی دارد. از جمله :

  • از خشکی پوست، خشکی اطراف چشم و خونریزی بینی جلوگیری می کند.
  • کسانی که در هنگام خواب خر و پف می کنند، با این محصول کاهش می یابد. کافی است در اتاق خواب از این دستگاه استفاده شود.
  • برای درمان آلرژی، سرماخوردگی و حمله های سینوسی کاربرد دارد. زیرا هوای مرطوب به درمان این بیماری ها کمک شایانی می کند.
  • بهبود کسانی که دارای سرفه های خشک هستند. مخصوصا برای بیماران کرونایی مناسب می باشد. زیرا کرونا ریه شخص بیمار را خشک می کند و  این وسیله کمک می کند تا ریه مرطوب بماند.

انواع دستگاه بخور و رطوبت ساز

با توجه به فرآیند تبخیر و همینطور کاربردهای متفاوت هر وسیله، دستگاه ها به سه دسته بخور گرم، بخور سرد و بخور صورت تقسیم می شوند.

دستگاه رطوبت ساز صورت

این دسته بیشتر برای کسانی مناسب است که تمایل دارند پوست مرطوبی داشته باشند. همینطور به از بین بردن جوش های صورت نیز کمک می کند. معمولا ابعاد و وزن این دستگاه ها زیاد نیست و به صورت رومیزی و شارژی می باشند. این وسیله برای بخور انواع گیاهان دارویی مانند اکالیپتوس و دیگر موارد که فقط قصد بخور با آنها را داشته باشیم، مناسب می باشند.

دستگاه بخور گرم

این دستگاه های رطوبت ساز بیشتر در فصل های سرد سال مانند پاییز و زمستان کاربرد دارد. زیرا با استفاده از المنتی که در آنها وجود دارد، آب را به جوش می رساند و سپس تبخیر می کند. این ویژگی باعث شده تا محیط را نیز گرم کند. همینطور به دلیل جوشاندن آب باکتری و میکروب های احتمالی که ممکن است در آن وجود داشته باشد، از بین می رود.

در ضمن داخل این دستگاه ها می توان از انواع مواد ضد عفونی کننده و خوشبو کننده استفاده کرد.

البته نا گفته نماند که مصرف برق این دستگاه ها زیاد می باشد و اگر پوست کسی با بخار و یا منبع آّبی آن تماس مستقیم پیدا کند، امکان سوختگی وجود دارد. به همین علت برای استفاده در مکان هایی که احتمال دارد، بچه ها به سمت این دستگاه ها بروند، قدری خطرناک است. علاوه بر این صدای این تولیدی این دستگاه ها نیز کمی بلند می باشد.

دستگاه بخور سرد

این وسیله با ارسال امواج صوتی به داخل آب، بافت مولکولی آن را از بین می برد و باعث می شود تا به ذرات بسیار ریز و معلقی در هوا تبدیل شود. پس از آن با فشار بالا این رطوبت از دستگاه خارج می شود.

رطوبت سازهای سرد در چهار فصل کاربرد دارند، اما در فصل های بهار و تابستان بیشتر استفاده می شوند. این نوع دستگاه ها را به نوعی می توان توسعه یافته و نسل جدید مدل های بخور گرم دانست. زیرا چندین عیبی که در آن ها وجود داشته، دیگر اتفاق نمی افتد. از جمله می توان به کم شدن مصرف برق و همینطور عدم ایجاد سوختگی در صورت تماس پوستی، به علت اینکه دیگر بخار آن داغ نمی باشد، اشاره کرد. صدای تولیدی این مدل هم به نسبت مدل های گرم، بسیار کمتر شده است.

این را بدانیم که اگر استفاده روزانه از دستگاه داریم، باید سعی کنیم هروز داخل آن را تمییز کنیم و نگذاریم که آب به مدت چند روز در آن راکد بماند. زیرا دستگاه بخور سرد می تواند مکان مناسبی برای رشد باکتری ها و قارچ ها باشد. سپس با کار کردن دستگاه و پراکنده شدن قطرات بخار آب در هوا، باکتری ها نیز در اتاق پخش می شوند. با تمییز نگه مخزن دستگاه دیگر این اتفاق نمی افتد.

تفاوت های دستگاه بخور ساز سرد و گرم

به طور خلاصه اگر بخواهیم رطوبت سازهای سرد و گرم را در چند جمله باهم مقایسه کنیم:

  • بخور گرم به نسبت بخور سرد مصرف برق بسیار بالاتری دارد.
  • بخار ایجاد از رطوبت ساز گرم، بسیار داغ می باشد؛ بنابراین در اثر تماس مستقیم با پوست، آن را می سوزاند. اما بخار تولید شده در رطوبت ساز سرد، در اثر تماس خطری ندارد.
  • بخور گرم برای استفاده در فصول سرد سال مناسب می باشد زیرا همزمان به فرآیند گرم کردن خانه نیز کمک می کند. اما بخور سرد در هنگام استفاده گرمایشی تولید نمی کند.
  • در بخور گرم به علت اینکه آب به دمای ۱۰۰ درجه می رسد، امکان رشد باکتری ها وجود ندارد. اما در بخور سرد برای جلوگیری از رشد باکتری ها در صورت استفاده روزانه از دستگاه، باید هر چند وقت یکبار داخل آن را تمییز کرد.
  • عمدتا در رطوبت سازهای گرم امکان اضافه کردن دارو و مواد خوشبو کننده وجود دارد. ولی در رطوبت سازهای سرد معمولا فقط می توان داخل دستگاه آب اضافه کرد. اما جهت انتشار خوشبو کننده برخی از مدل ها جای جداگانه ای را تعبیه کرده اند.

راهنمای خرید دستگاه بخور و رطوبت ساز

حداکثر ظرفیت پوشش دهی

اولین نکته ای که باید قبل از خرید دستگاه بخور سرد و رطوبت ساز توجه کنید، متراژ مکانی است که قصد دارید تا با این وسیله مرطوب نگه دارید. معمولا بر روی بسته بندی و یا در دفترچه راهنما، توانایی و قدرت موتور محصول بر حسب متر مربعی که می تواند پوشش دهد، درج می شود.

میزان سر و صدا

اگر قصد دارید از دستگاه در اتاق خواب خود و یا کودک تان استفاده کنید، دانستن میزان سر و صدای آن اهمیت پیدا می کند. زیرا اگر صدای آن زیاد باشد، طبیعتا در هنگام خواب از آن نمی توانید استفاده کنید.

قابل حمل بودن

بعضی از دستگاه های رطوبت ساز، قابلیت جابه جایی دارند و می توانید آنها را در جاهای مختلف مانند خانه، محل کار و حتی داخل خودرو نیز استفاده کنید. این نوع مدل ها برای  سهولت در حمل و نقل، از حجم و وزن کمی برخوردار می باشند. معمولا این دستگاه ها شارژی هستند و دارای باتری می باشند؛ به طوریکه حتی با پاوربانک هم کار می کنند.

اندازه دستگاه

این شاخصه با میزان پوشش دهی رابطه ای مستقیم دارد. هرچه قدر کالای مورد نظر محیط بیشتری را ساپورت کند، اندازه و حجم محصول افزایش پیدا می کند.

به طور مثال اگر  می خواهید دستگاه بخور سرد را فقط در اتاق خواب استفاده کنید، می توانید یک رطوبت ساز رومیزی تهیه کنید و دیگر لازم نیست که دستگاه بزرگ تری خریداری کنید و هزینه اضافی پرداخت کنید.

سیستم قطع خودکار

این قابلیت باعث می شود تا طول عمر وسیله افزایش پیدا کند. علاوه بر آن زمانی که حجم آب درون مخزن به اتمام برسد، دستگاه به صورت خودکار خاموش می شود و انرژی هدر نمی رود. همچنین مانع از وقوع خطراتی مانند آتش گرفتن کالا به علت بیش از حد داغ شدن آن می شود.

ظرفیت مخزن

اگر شما نمی خواهید که زود به زود داخل مخزن آب پر کنید،  این فاکتور برای شما اهمیت پیدا می کند. هر چقدر گنجایش مخزن بیشتر باشد، کمتر نیاز به آب پر کردن دوباره بوجود می آید. پس می توانید در هنگام خرید، محصولی را انتخاب کنید که دارای مخزن های بزرگ تری هستند.

ابعاد و وزن محصول

برای پر کردن آب داخل دستگاه دو کار می توان کرد. یا آب را با ظرفی نزدیک دستگاه بیاوریم. یا دستگاه را برای پر کردن آب جا به جا کنیم. اگر قصد جا به جا کردن دستگاه را داشته باشیم، حال چه برای پر کردن مخزن و یا چه برای شستشو وسیله، بنابراین وزن دستگاه برای مان اهمیت پیدا می کند.

اما اندازه و ابعاد محصول بیشتر جنبه سلیقه ای دارد و به دکوراسیون مکانی که قرار است دستگاه را استفاده کنید ارتباط پیدا می کند. معمولا دستگاه های با ابعاد بزرگ ظاهر زیبایی برای استفاده در منازل ندارند که البته همانطور که گفتیم، این امر کاملا سلیقه ای می باشد.

نتیجه گیری

یک دستگاه رطوبت ساز و بخور سرد، می تواند به شما کمک کند تا هوایی که تنفس می کنید پاک تر باشد و بیشتر احساس شادابی و سلامتی کنید. همینطور در داشتن خواب راحت نیز اثر گزار است و برای جلوگیری از سوزش چشم ها و خشک شدن گلو هم کاربرد دارد.

این دستگاه ها با فوایدی که برای ما دارند، آنها را برای هدیه دادن بسیار مناسب کرده است. اگر قصد دارید به خانواده ای که دارای بچه کوچک می باشد و یا افرادی که دارای سن بالا هستند، یک کادوی بسیار خوب و کاربردی بدهید، یکی از گزینه های مقابل تان می تواند خرید دستگاه رطوبت ساز باشد. همینطور اگر شما مسئول بخش مهمی در شرکت تان هستید و یا در سمت کارفرما قرار دارید، اگر قصد دارید تا هدیه ای سازمانی دهید، چنین محصولاتی می تواند رضایت کارمندان تان را به دنبال داشته باشد.

ما قصد داشتیم تا با معیارهایی که قبل از خرید رطوبت ساز باید می دانستید، آشنایتان کنیم تا بتوانید در ابتدا به راحتی اولویت هایتان را مشخص کنید و سپس اقدام به خرید دستگاه بخور مناسب کنید.

درباره نویسنده :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *