دانگل بلوتوث

اگر قبلا می خواستید در ماشین موزیک گوش دهید و ضبط فلش خور داشتید، احتمالا تجربه کرده اید چه مدت زمان هایی را برای جستجو و گلچین موسیقی اختصاص می دادیم. سپس برای استفاده آنها را باید داخل فلش کپی می کردیم. تازه باید در انتخاب های مان وسواس به خرج می دادیم. زیرا حافظه فلش ها کم بود و بدتر از آن زمانی بود که می خواستیم یک آهنگ مد نظر را در فلش پیدا و اجرا کنیم. باید کلی آهنگ پایین و بالا می کردیم. اما با پیشرفت تکنولوژی وسایلی به نام دانگل های بلوتوث یا گیرنده بلوتوث خودرو، به بازار آمدند. با این وسایل ما می توانستیم از طریق بلوتوث به ضبط خودرو متصل شویم و دیگری نیاز به فلش برای گلچین کردن آهنگ ها نبود و می توانستیم تلفن های همراه مان را به ضبط متصل کنیم.

دانگل بلوتوث چیست؟

همانطور که در بالا ذکر شد، اگر دستگاهی فاقد بلوتوث باشد و بخواهیم این قابلیت را به آن اضافه کنیم، می توان از یک دانگل بلوتوث استفاده کرد. التبه این وسیله با توجه به کارکردهای آن به دو نوع گیرنده و فرستنده تقسیم می شود و همینطور قابلیت های این دو باهم تفاوت دارد. بنابراین در ابتدا باید نوع دستگاهی که نیاز داریم را مشخص کنیم.

فرستنده بلوتوث

این وسیله بیشتر در کامیپوترها و یا سینما های خانگی استفاده می شود. فرض کنید وقتی در خانه دیگران خواب هستند، می خواهید با تلویزیون فیلم تماشا کنید. برای اینکه خانواده اذیت نشوند یا باید صدای تلویزیون را خیلی کم کنید و یا می توانید از هدفون های بی سیم استفاده کنید. اما تلویزیون باید به صورت یک فرستنده بلوتوث عمل کند تا بتواند صدا را به هدفون ارسال کند.

اگر می خواهید چند هدفون را همزمان به دستگاه متصل کنید، حتما در هنگام خرید فرستنده به قابلیت تعداد دستگاه هایی که می تواند به صورت همزمان پشتیبانی کند، دقت کنید.

گیرنده بلوتوث

زمانی که بخواهیم به دستگاهی که بلوتوث ندارد متصل شویم می توانیم از یک گیرنده بلوتوث استفاده کنیم. یکی از جاهای کاربردی که این وسیله بسیار استفاده می شود، در ضبط خودرو ها می باشد.

دانگل بلوتوث ماشین از طریق پورت USB یا AUX به ضبط وصل می شود و می تواند با دیگر دستگاه ها مانند تلفن همراه ارتباط برقرار کند. به طوریکه وقتی موزیک را در موبایل مان اجرا می کنیم صدا از طریق بلوتوث به دانگل فرستاده می شود و دانگب هم چون به ضبط ماشین متصل می باشد، از طریق باندها پخش می شود.

البته در بازار دستگاه های دوکاره که می توانند درجایگاه گیرنده باشند و صدا را دریافت کنند و هم می توانند از طریق کارت صدا آن را ارسال کنند، موجود است که قیمت بالاتری دارد. اگر به دستگاه دو کاره نیاز ندارید، می توانید همان تک کاره ها را خریداری کنید.

انواع گیرنده بلوتوث ماشین

ما در این نوشته قصد داریم در مورد انواع گیرند بلوتوث ماشین صحبت کنیم و به مواردی که در هنگام خرید باید توجه داشته باشید، اشاره کنیم.

دانگل بلوتوثی USB

در برخی از خودرو ها پورت AUX وجود ندارد و اتصال دانگل تنها از طریق درگاه یو اس بی امکان پذیر است. دانگل بلوتوث USB مانند یک فلش مموری می باشد و به درگاه ورودی یو اس بی ضبط متصل می شود. سپس می توان از طریق بلوتوث به دانگل متصل شد.

دانگل بلوتوث AUX

این گیرنده های بلوتوثی صدا، به دو نوع شارژی و بدون شارژ تقسیم می شوند. گیرنده های شارژی، دارای باتری هستند و برای استفاده باید آنها را شارژ کرد. البته می توان همزمان با فندکی ماشین هم به شارژ این وسایل پرداخت.

اما دانگل بلوتوثی بدون شارژ، برق خود را با استفاده از یک کابل USB از طریق فندکی ماشین تامین می کند و دیگر نیازی نمی باشد که برای استفاده از قبل به شارژ کردن آن بپردازیم.

در هنگام خرید دانگل بلوتوث ماشین به چه نکاتی باید توجه کرد؟

در این قسمت سعی کرده ایم، به مهم ترین مواردی که در هنگام خرید باید مورد توجه قرار بگیرد، اشاره کنیم.

پورت های ورودی دستگاه

اولین نکته ای که در هنگام خرید باید دقت کرد، اینکه ضبط ماشین مان از چه پورت هایی پشتیبانی می کند. گیرنده های بلوتوث ماشین دارای دو پورت AUX و USB هستند. البته اگر ضبط شما هیچ کدام از این پورت ها را ندارد، می توان در ابتدا یک برد فلش خور بر روی آن اضافه کرد و سپس دانگل بلوتوث USB خریداری کنید.

ورژن بلوتوث

هرچه ورژن دانگل بلوتوث تان بالاتر باشد، مقدار برد پوشش دهی آن بیشتر می شود. اگر در متراژ های دورتر از ضبط قرار بگیرید، اتصال تان همچنان برقرار است. البته با توجه به تغییراتی که در ورژن های ۴ و ۵ اعمال شده با توجه به اینکه کیفیت و متراژ پوشش دهی افزایش یافته است، اما میزان مصرف باتری کمتر شده است.

ظرفیت باتری

معمولا، بیشتر دانگل های aux بلوتوث شارژی می باشند. بنابراین اگر می خواهید مدت زمان بیشتری بدون نیاز به شارژ مجدد از این وسایل استفاده کنید، سعی کنید که دستگاه های با ظرفیت باتری بالاتر تهیه کنید.

قابلیت مکالمه

بیشتر دانگل های بلوتوث AUX دارای میکروفون برای مکالمه می باشند و می توان بدون استفاده از تلفن همراه، به تماس ها پاسخ داد. قابلیت مکالمه از ویژگی های جانبی بوده که می توانید در هنگام خرید دانگل بلوتوث مورد توجه قرار دهید.

درباره نویسنده :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *